Jak skutecznie walczyć z hałasem drogowym?

włącz . Opublikowano w Targi, szkolenia, konferencje, spotkania drogowców

Hałas wpływa na nasze zdrowie, koncentrację, wydajność pracy. Różne są jego źródła. Do najbardziej uciążliwych zaliczany jest hałas drogowy. Jak redukować jego szkodliwe następstwa nie ograniczając rozwoju sieci dróg? Zagadnieniu walki z hałasem poświęcona była konferencja pt. ”Osłony przeciwhałasowe w ruchu drogowym”,  towarzysząca otwarciu XVII Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA. Zorganizował ją Instytut Badawczy Dróg i Mostów. Współorganizatorem był Polimex-Mostostal S.A.

O sposobach ograniczania hałasu drogowego rozmawiamy z prof. dr hab. inż. Leszkiem Rafalskim, dyrektorem Instytutu Badawczego Dróg i Mostów.

 Pan Leszek Rafalski w rozmowie z Anną Rogalińską
  Jak skutecznie walczyć z hałasem drogowym?
Pierwszy etap to tzw. mapa hałasu z której widać przy drodze w jakiej odległości ile jest decybeli – tzn. czy jest zagrożenie dla zdrowia czy samopoczucia mieszkańców czy też nie.(…) Kolejnym krokiem jest dobór rozwiązania. Tu służą doradztwem firmy, które mogą zaproponować albo ekrany albo inne rozwiązania.(…)
Chcielibyśmy doprowadzić do dobrych regulacji prawnych – do takich przepisów prawa, które jednoznacznie będą mówiły, gdzie trzeba postawić ekran, a gdzie nie.
KameraViaexpert_long_1