Laserowe światła BMW wchodzą do produkcji

włącz . Opublikowano w ViaAuto - Pojazd Droga Środowisko

Od jesieni tego roku BMW będzie pierwszym na świecie producentem oferującym seryjny samochód (model i8) wyposażony w lampy główne działające w technologii laserowej, oświetlające drogę na blisko pół kilometra przed samochodem.

Oznacza to, że i tak imponujący zasięg klasycznych reflektorów diodowych ulega podwojeniu. W dodatku nawet na tle niezwykle ekonomicznych lamp LED uzyskujemy kolejną oszczędność energii potrzebnej na oświetlenie drogi o 30%.

Intensywne i wydajne

Poza ograniczaniem poboru prądu, laserowe światła BMW oświetlają drogę w wyraźnie bardziej intensywny sposób, bez jednoczesnego nagrzewania otoczenia. Diody laserowe są 10-krotnie mniejsze od konwencjonalnych diod świetlnych, pozwalają więc ograniczyć nie tylko przestrzeń potrzebą na cała instalację, ale i masę. Wielkość powierzchni odbłyśnika w porównaniu ze światłami LED można więc zmniejszyć 10 razy. Wysokość odbłyśnika natomiast z dotychczasowych 9 cm została obniżona do mniej niż 3 cm. Światło lampy laserowej jest ekstremalnie jasne, o barwie słonecznej, co ludzkie oko postrzega jako przyjemne. Kilka wysokowydajnych diod emituje silnie skupiony strumień poprzez specjalne soczewki na fluorescencyjną substancję fosforową wewnątrz lampy, a substancja ta z kolei przekształca promień w wyjątkowo jasne białe światło, 10-krotnie intensywniejsze od emitowanego przez konwencjonalne źródła światła. Ze względu na to, że emitowany przez laserowe diody strumień światła jest bardzo intensywny i właściwie idealnie jednorodny, wydajność całego systemu jeszcze bardziej rośnie. W połączeniu z komputerowym systemem wsparcia sterowaniem oświetlenia (Asystent świateł drogowych), wyeliminowane zostaje niebezpieczeństwo oślepiania jadących z przeciwka lub poprzedników.

Lepsza widoczność i bezpieczniejsza jazda w nocy

Biorąc pod uwagę wszystkie cechy tej technologii, laserowe światła BMW są idealnym rodzajem lamp głównych dla samochodu. Łączą one niezrównaną wydajność oraz bezpieczeństwo z najwyższą wydajnością i wyjątkowo niewielkimi rozmiarami. Wspaniały zasięg takiego oświetlenia oznacza lepszą widoczność podczas jazdy w ciemnościach. W efekcie pozwala na bardziej zrelaksowaną i komfortową jazdę przy znacząco wyższym bezpieczeństwie.

BMW i8 jest pierwszym seryjnie produkowanym samochodem wyposażonym w tę innowacyjną technologię oświetleniową. W nadchodzących latach będzie ona stopniowo dostępna w kolejnych modelach BMW.

Źródło: Informacja prasowa BMW Group Polska Sp. z o.o.