Dlaczego droga do dróg prowadzi przez… paragrafy?

włącz . Opublikowano w Eksperci w ViaExpert

Każda z dziedzin polskiego prawa podlega ustawicznym zmianom. Dotyczy to również drogownictwa. Większość nowelizacji ma na celu usprawnienie procesu inwestycyjnego, czyli … przyspieszenie tempa budowy dobrze zaprojektowanej i wykonanej sieci komunikacyjnej. Na charakter zmian w prawodawstwie wpływają także uregulowania unijne.

Dlaczego znajomość prawa jest podstawą działań w drogownictwie - warunkiem sprawnej budowy funkcjonalnych, dobrej jakości dróg i autostrad?

Zapraszamy na rozmowę z Panem mecenasem Ryszardem Kulikiem, tegorocznym laureatem Nagrody „Polskie drogi XXI”. Nagroda przyznawana jest przez miesięcznik „Polskie Drogi”,  Instytut Badawczy Dróg i Mostów oraz Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Drogownictwa. Gala wręczenia Nagród „Polskie drogi XXI” towarzyszyła otwarciu Targów AUTOSTRADA-POLSKA w Kielcach.

 

 Pan mecenas Ryszard Kulik w rozmowie z Anną Rogalińską.

 

Droga to nie jest tylko pas asfaltu. (…) Droga to jest szereg problemów prawnych – począwszy od kwestii nieruchomościowych, własnościowych, inwestycyjnych,  po utrzymaniowe i oczywiście prawo zamówień publicznych.
Drogownictwo musi się opierać na prawie. Tym bardziej, że nasza prasa w wielu wypadkach jest  w stosunku do nas niesprawiedliwa, należałoby to zmienić - choćby drogą popularyzowania prawa  i uświadamiania prawnego.

KameraViaexpert_long_1