Czy można budować dobrej jakości, bezpieczne drogi bez współpracy z naukowcami?

włącz . Opublikowano w Eksperci w ViaExpert

Rafalski LeszekWiedza i innowacje są przyszłością gospodarki. Na takim przesłaniu opiera się polityka rozwoju gospodarczego Unii Europejskiej. Dlaczego przedsiębiorcy mieliby współpracować z naukowcami? Dlatego, że właśnie taka współpraca jest najlepszym sposobem na zyskanie … przewagi konkurencyjnej. Naukowcom bliskie kontakty z biznesem pozwalają na szeroką promocję prac badawczych. Te zasady obowiązują także w drogownictwie.

Czy bez innowacyjnych osiągnięć naukowców można zbudować dobrej jakości, bezpieczne drogi? O współpracy nauki z biznesem w dziedzinie drogownictwa rozmawiamy z Prof. dr hab. inż. Leszkiem Rafalskim, dyrektorem Instytutu Badawczego Dróg i Mostów. Profesor dr hab. inż. Leszek Rafalski jest prezesem Akademii Inżynierskiej w Polsce oraz przewodniczącym Rady Głównej Instytutów Badawczych.

Anna Rogalińska w rozmowie z Prof. dr hab. inż. Leszkiem Rafalskim

 

„(...) Firmy powinny stale uczyć się nowych rozwiązań. W innym przypadku nie będą konkurencyjne na rynku. Stąd powiązanie nauki z biznesem powinno mieć taki oto cel: wprowadzenie do wdrożenia nowych rozwiązań opracowanych przez naukę. Musimy pamiętać, że w najbliższym czasie rozpocznie się nowy program unijny „Horyzont 2020”, który stawia na popieranie innowacyjności we wszystkich krajach Unii Europejskiej (…) Bardzo ważne zadanie będą mieć przedsiębiorstwa drogowe zarówno w części wykonawstwa, jak i eksploatacji: wprowadzić do praktyki najnowsze rozwiązania konkurencyjne w skali międzynarodowej”

 

KameraViaexpert_long_1